Warsztaty z elementami symulacji „Posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej (NAC)”
Turcja formalnie blokuje wstąpienie Szwecji do NATO, ratyfikuje natomiast członkostwo Finlandii. Na forum NAC trwają ostatnie negocjacje…
Tak brzmi wstęp do założeń gry decyzyjnej w której już w kwietniu wezmą udział studenci pragnących poznać tajniki dyplomacji, mechanizmy podejmowania decyzji oraz specyfikę działania NATO.
Część I to konwersatorium o strukturze NATO, działaniu dyplomacji i procesach decyzyjnych w środowisku koalicyjnym. Uczestnicy będą mogli skonfrontować swoją wiedzę i poglądy z doświadczeniem zawodowym trenerów.
Część II to symulacja, podczas której uczestnicy podzieleni na zespoły („państwa”), będą podejmować decyzje zgodne z interesem narodowym i sojuszniczym państw członkowskich NATO. We współpracy z trenerem wypracują pozycję negocjacyjną i będą poszukiwać konsensusu z innymi zespołami. Na końcu, zgodnie z praktyką natowską, przedstawią swoje stanowiska oraz uzgodniony kurs działania.
Nasze zaproszenie do projektu i podzielenia się swoją wiedzą przyjęli: amb. Tomasz Chłoń, dr Agata Furgała, gen. Radosław Kujawa, prof. Irena Lipowicz, amb. Piotr Łukasiewicz (koordynator warsztatów), prof. Renata Mieńkowska-Norkiene, amb. Jacek Najder, gen. Jarosław Stróżyk.
Warsztaty są skierowane do słuchaczy studiów magisterskich oraz ostatniego roku studiów licencjackich, na kierunkach: stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo, prawo, politologia dziennikarstwo oraz zbliżonych. Limit uczestników: 30 osób