W dniach 30 i 31 maja 2023 r. odbyła się II Edycja Forum Bezpieczeństwa
Za nami dwa dni obrad, prelekcji i wartościowych dyskusji w kuluarach – zakończyła się II edycja Forum Bezpieczeństwa. Wydarzenie zostało po raz drugi zorganizowane przez Fundację Forum Bezpieczeństwa oraz Stowarzyszenie Przeciwko Nadużyciom Gospodarczym AntiFraud.
Hasłem przewodnim konferencji, która odbyła się w dniach 30-31 maja 2023 r. było „Państwo, społeczeństwo, gospodarka wobec niepożądanych wpływów”. Tegoroczną edycję forum, na którym wystąpiło ponad 40 panelistów, zainaugurowała prof. dr hab. Irena Lipowicz. Członkini Rady Programowej Fundacji Forum Bezpieczeństwa i była Rzeczniczka Praw Obywatelskich podkreśliła, że w odpowiedzi na nowe, kompleksowe zagrożenia, potrzebujemy budowy silnych instytucji państwa i większego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego. W panelu otwierającym konferencję uczestniczyli również: Maciej Mackiewicz prezes Stowarzyszenia Przeciwko Nadużyciom Gospodarczym AntiFraud, Sławomir Granatowski przedstawiciel Miasta Łodzi, Tomasz Chłoń były ambasador RP w Estonii i na Słowacji oraz gość specjalny Stefan Gullgren ambasador Królestwa Szwecji w Polsce.
Uczestnicy II Forum Bezpieczeństwa skupili się na państwie, gospodarce i społeczeństwie, jako obszarach szczególnie narażonych na działanie niepożądanych wpływów. Eksperci rozmawiali o źródłach zagrożeń w kilku wymiarach: wojskowym, społecznym, technologicznym i gospodarczym. Dyskutowane były sposoby sprostania nowym wyzwaniom dla bezpieczeństwa i plany budowy odpornego państwa i społeczeństwa.
Forum gościło wielu ekspertów i praktyków z bogatym doświadczeniem, którzy podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą i spostrzeżeniami. Prelegenci mówili o potrzebie budowy silnej armii, ale podkreślili również szczególne znaczenie bezpieczeństwa informacyjnego. Eksperci wskazali też kluczowe dziedziny budowy odporności na nowe, coraz bardziej zaawansowane zagrożenia: silne instytucje, prawo i społeczeństwo obywatelskie, ochrona wartości demokratycznych, zdolność do wczesnego wykrywania anomalii i nadużyć oraz odpowiednie wykorzystanie nowych technologii.
Dyskusja skupiała się także na obecnej sytuacji w Ukrainie oraz przeciwdziałaniu dezinformacji, która w dobie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i technologii cyfrowych łatwiej się rozprzestrzenia i staje się coraz większym problemem. Szeroki zakres tematów poruszonych podczas konferencji, stanowił udaną próbą całościowego przyjrzenia się wyzwaniom dla bezpieczeństwa Polski.
Strona internetowa konferencji: https://forumbezpieczenstwa.pl/
Relacja fotograficzna z wydarzenia do obejrzenia w galerii.